Pękające pięty to bolesna dolegliwość na, którą jest kilka skutecznych domowych sposobów. Wiele osób skarży się, że z pękaniem pitę nie może sobie poradzić przez całe lata. Tymczasem pękanie pięt może być oznaką niektórych chorób, takich jak: cukrzyca, niedobory witamin, grzybica stóp, egzemy, łuszczyca, problemy z krążeniem, nerkami i tarczycą. Warto sprawdzić czy nie mamy, któryś z tych OBJAWÓW (może się okazać że mamy NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY – tutaj pomocna ściągawka, JAK ROZPOZNAĆ CHOROBY TARCZYCY). Może się okazać, że konieczna będzie wizyta u lekarza.
Oto 10 skutecznych domowych sposobów na pękające pięty
I sposób na pękające pięty – przez 20 minut moczymy stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej, odrobiną mydła (najlepsze szare mydło) lub żelu do mycia i łyżką oliwy. Potem tarką lub pumeksem ścieramy zrogowaciały naskórek, dokładnie osuszamy stopy a pięty smarujemy grubszą warstwą jakimś tłustym kremem, to być wazelina lub krem z gliceryną i zakładamy bawełniane skarpetki.
II sposób na pękające pięty – 3-4 łyżki siemienia lnianego zalewamy 1,5 l wody i lekko podgrzewamy. Zostawiamy do wystygnięcia potem przelewamy napar i moczymy w nim stopy, też około 20 minut. Nie płuczemy stóp a resztki śluzu z naparu siemienia lnianego wycieramy papierowym ręcznikiem i zakładamy bawełniane skarpetki.
III sposób na pękające pięty – napar z ziół (po 2 łyżki: siemienia lnianego, kozieradki i żywokostu) i 1,5 l wody a potem również moczymy stopy w przestudzonym naparze przez 20 minut, wycieramy dokładnie i smarujemy tłustym kremem (może być z mocznikiem)
IV sposób na pękające pięty – ten sposób jest mocno nietypowy. Kupujemy 5 dkg wołowego łoju, kroimy w kostkę i topimy (nie można spalić), studzimy a gdy jest lekko przestudzony nakładamy na gazik, który kładziemy na pięty i zawijamy. Robimy tak przez co najmniej 2 noce. Metoda jest bardzo szybka i skuteczna.
V sposób na pękające pięty – myjemy stopy, lekko wycieramy i w wilgotną jeszcze skórę pięt wcieramy trochę sody kuchennej. Powtarzamy te czynności przez 4 dni. Po czterech dniach moczymy nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Teraz bardzo łatwo zetrzemy zrogowaciały naskórek.
VI sposób na pękające pięty – no może nie jest to sposób dosłownie domowy ale pomaga nie tylko na piety ale na cała skórę. Musimy uzupełnić niedobory witaminy A i E. Przez 2 tygodnie zażywamy podwójną dawkę witaminy A i E . Po tym czasie pięty same się wygoją.
VII sposób na pękające pięty – po umyciu nóg i wysuszeniu smarujemy piety olejem: olejem lnianym (z dużą zawartością Kwasów Omega 3 i lignanów (na dole butelki powinny być takie męty) lub olejem rycynowym albo olejem kokosowym. Oleju ma być dużo a stopy zawijamy cienką folią spożywczą i zakładamy skarpetki bawełniane. Rano pięty myjemy i szorujemy tarką.
VIII sposób na pękające pięty -zmiksuj banana (można dodać awokado) i po umyciu i osuszeniu nałóż taką papkę na piety na 30 minut, potem spłucz. Powtarzaj przez 2 tygodnie.
IX sposób na pękające pięty – jeśli nie mamy otwartych ran wtedy 1/4 szklanki octu spirytusowego wlewamy do miski z letnią wodą i moczymy przez 5-10 minut, potem tarką ścieramy naskórek i nakładamy krem lub olej (lniany lub kokosowy albo rycynowy) – to też sposób na GRZYBICĘ STÓP – a TUTAJ JAK SIĘ POZBYĆ SZYBKO GRZYBICY PAZNOKCI >>>
X sposób na pękające pięty – jest jeszcze jeden niezwykle kontrowersyjny sposób, czyli potraktowanie stóp własnym moczem w czasie kąpieli pod prysznicem ( takie dozowanie naturalnego mocznika a nie specjalnie spreparowanego w kremach mocznika występującego pod nazwą karbonylodiamid. Mocznik to jeden ze sztucznych składników NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę, który świetnie nawadnia warstwy rogowe naskórka).
W każdym z tych sposobów możemy też smarować pięty dowolnym tłustym kremem do którego zakroplimy kupioną a aptece witaminę A albo wazeliną. Możemy użyć kupioną witaminę A w kapsułkach, którą przebijamy igłą lub szpilką a zawartością kapsułki smarujemy pięty – efekty gwarantowane.
Dobrze jest też co jakiś czas ścierać zrogowaciały naskórek tarką na sucho (wtedy rzadziej naskórek będzie narastał).
No i na koniec jeszcze jedna uwaga – jedzmy pokarmy bogate w witaminę E, wapń, żelazo, cynk i kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe. Unikajmy bardzo gorącej wody, ponieważ wysusza skórę, powoduje pękanie skóry na piętach
Jeśli podoba Ci się mój blog polub i udostępnij go innym. Sprawdź też inne wpisy na blogu.